Jak zainstalować wordpressa – przydatne wtyczki

Kolejny artykuł będzie opisywał w jaki sposób można przygotować platformę blogową wordpress do tego aby postawić na niej bloga lub stronę która posłuży nam za stronę zapleczową. Trochę łopatologicznie to opisze ponieważ ten post dedykowany jest osobą które nie mają zielonego pojęcia jak to ogólnie działa i z czym to się je.

  • Zaczniemy od domeny i hostingu, tutaj możemy postawić na jakiś darmowy hosting których w necie jest mnóstwo ale oczywiście nie polecam żadnego ze względu na to że jeśli ktoś chce korzystać z bloga przez dłuższy czas to uprzedzam że jeśli padnie taki serwerek wasze artykuły mogą „polecieć w kosmos” dlatego warto zainwestować w coś płatnego a taniego np linuxpl, hekko, netmark, 1and1 lub coś innego.  Darmowy hosting polecam osoba które chcą się jedynie pobawić samym wordpressem.
  • Co do domen tutaj warto zwarć uwagę na ceny średnia cena domeny .pl to około 60-80 zł płacą więcej np w nazwa.pl czy domeny.pl niczego nie zyskujemy poza tym że portfel nam obumiera lepiej wydane 50 zł wydać na jakiś serwerek, przykładowo płacąc 122 zł w nazwa.pl możemy mieć za to domenę w dropped.pl za 60 zł i 62 zł nam zostaje na serwerek w linuxpl 🙂

Przechodzimy do konkretów otóż gdy już mamy domenę i serwer zakładamy konto ftp dla domeny na serwerze ustawiamy DNS dla domeny i czekamy około 12h na przeładowanie się serwerów DNS. Gdy domena już bedzie zwracać wynik naszego serwera pobieramy najnowsza wersję wordpressa ze strony http://pl.wordpress.org/ i rozpakowane archiwum pakujemy na serwer przez klienta FTP ( na niektórych serwerach można bezpośrednio z panelu admina zainstalować wordpressa np w linuxpl ). Gdy mamy już stronę na serwerze należy stworzyć bazę danych MSQL dla tej platformy. Utworzona baza jest pusta przechodzimy na naszą domenę wpisując jej nazwę w przeglądarkę gdy już to uczynimy ukaże nam się strona gdzie wordpress przekazuje nam informacje o tym czy chcemy zainstalować ową platformę, klikamy tak i wpisujemy dane bazy danych która utworzyliśmy. Następnie należy podać tytuł bloga, e-mail oraz hasło. Potem skrypt przenosi nas na stronę gdzie naszym oczom ukazuje się zainstalowany wordpress. Gratuluje jesteś szczęśliwym posiadaczem platformy blogowej.

Teraz zajmiemy się instalacją jakieś skórki ponieważ nie estetycznie wygląda standardowa warto skorzystać z jakiś darmowych których w internecie jest mnóstwo wystarczy uruchomić wujka google i wpisać

„darmowe skórki wordpress”

„darmowe szablony wordpress”

„free templates wordpress”

free professional templates wordpress” itp

Gdy już ściągniemy upragnioną skórkę rozpakowujemy i wgrywamy ją do katalogu wp-content/themes

Potem przechodzimy do panelu admina czyli domena.pl/wp-admin podając dane które podaliśmy przy instalacji, Wygląd/motywy i klikamy „Włącz” na wybranym szablonie. Brawo już jesteś szczęśliwym posiadaczem bloga z przyjaznym szablonem.

Kolejną rzeczą jaką trzeba zrobić to dostosowanie bloga pod wyszukiwarki zaczniemy od przyjaznych adresów URL dlatego przechodzimy do sekcji Ustawienia/bezpośrednie_odnośniki i tutaj do wyboru do koloru można ustawiać adresy domeny. A do wyboru mamy takie zmienne jak:

%year% – rok
%monthnum% – miesiąc
%day% – dzień
%hour%- godzina
%minute%- minuta
%second% – sekunda
%post_id% – Numer postu
%postname% – tytuł posta
%category% – kategoria
%tag% – tag
%author% – autor

Przykładowo w polu własny format podając /%year%/%monthnum%/%postname%/

nasz adres będzie się nazywał domena.pl/2011/czerwiec/przydatne_wtyczki_do_wordpressa

można dowolnie konfigurować adres np %category%/%tag% – tag/%postname%/

nasz adres będzie się nazywał domena.pl/pozycjonowanie/wordpress/jak_zainstalować_wordpressa

Uwaga jeśli nie masz ustawionych praw zapisu na serwerze wordpress wygeneruje ci plik .htaccess który trzeba utworzyć w katalogu głównym domeny i tam wkleić wygenerowany kod który pokaże ci wordpress.

 

Przechodzimy do sekcji Opcje/Ogólne tam możemy ustawić nazwę domeny która ma się pojawiać w pasku przeglądarki czy ma to być strona z www cy bez www, i czy użytkownicy mogą się zarejstrować czy tez nie. Tutaj należy uważać jakie prawa nadaje się tym co chcą się zarejstrować otóż:
Administrator – posiada wszystkie funkcje dostępne w panelu admina
Redaktor – to druga po adminie najbardziej zaawansowana ranga w wordpresie. Każdy kto dostanie taką range bedzie mógł tworzyć nowe kategorie oraz stron serwisu. Może również  publikować, i edytować wpisy.
Autor – user który zarejstruje się z tą rangą ma możliwość tworzenia nowych wpisów, publikacje, oraz późniejszą edycję. Może również dodawać do artykułów różnego Dźwięk, Obrazy, Video.
Współpracownik – Ranga wyża o subskrybenta ale dalej posiadająca najniższe ustawienia, może on dodawać nowe posty ale tylko z opcją Zapisz do szkicu co oznacza że tylko admin lub redaktor mogą je zaakceptować.

Subskrybent – najbardziej ograniczony panel administracyjny,użytkownik może  edytować własny profil oraz podglądać linki do wpisów i komentarzy.

Mamy w tej zakładce również takie opcje jak ustawianie daty i godz do wyboru do koloru 🙂

 

Kolejne ustawienia zaczniemy od przejścia do zakładki Ustawienia/Pisanie tutaj należy zwrócić uwagę na serwery pingujące które dodamy do naszego bloga po to ażeby pomóc google w znalezieniu naszych artykułów więc wklejamy w okienko cały zestaw

http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogshares.com/rpc.php
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc
http://www.newsisfree.com/xmlrpctest.php
http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://www.weblogalot.com/ping

i dajemy „zapisz zmiany”.

 

Przechodzimy do zakładki Ustawienia/dyskusja tutaj należy ustawić sobie ustawienia związane z komentarzami otóż nalezy zwrócić uwagę na to że dośc często nasz blog będzie atakowany przez rożne programy np Scrapebox tzn że nasz blog będzie spamowany komentarzami nie związanymi z naszą stroną należy ograniczyć prawa dodawania komentarzy. Można również zaznaczyć opcje że dodający musi się zalogować by dodać komentarz albo ustawić akceptacje komentarza przez admina.

To by było na tyle jeśli chodzi o ważne ustawienia należy przeglądnąć sobie wszystkie opcje tej platformy by zapoznać się z ciekawymi opcjami jakie są zaimplementowane w tym skrypcie.

Teraz zaczniemy instalację ważnych wtyczek do wrdpress’a a wiec do najbardziej potrzebnych należą:

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *