W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Lut 19, 2011

Posted in Sieci i media bezprzewodowe., Sieci komputerowe | 0 Comments

Sieci i media bezprzewodowe.

Karta Wi-Fi – wykorzystywana do połączenia się z siecią bezprzewodową lub innym komputerem w sieci, który również posiada podobną kartę. Komunikacja możliwa jest dzięki trybowi ad hoc. Karty sieciowe mają różnorodną postać. Mogą występować jako karty CardBus, znajdujące zastosowanie w laptopach, w których pierwotnie ich nie wbudowano (tzn. nie posiadają zintegrowanej bezprzewodowej karty sieciowej). Drugą odmianą są karty Mini-PCI, które są już zamontowane na stałe w komputerach przenośnych. Kolejnym typem karty Wi-Fi jest karta PCI, która montowana jest w komputerach stacjonarnych obsługująca złącze PCI. Ostatnim typem tego rodzaju kart są adaptery bezprzewodowe wykorzystujące złącze USB, umożliwiające podłączenie tego urządzenia do komputera stacjonarnego lub przenośnego. Zasada działania karty bezprzewodowej jest taka sama jak zwykłej karty sieciowej z tym, iż dane nie są przesyłane fizycznym medium, lecz wykorzystuje się tutaj fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości, które wędrują do odbiornika i tam później są przesyłane dalej. Również zasięg takiej karty uzależniony jest od rodzaju zamontowanej bądź wbudowanej anteny.

Access Point – inaczej zwany jako punkt dostępowy, wykorzystywany jest w sieci bezprzewodowej jako urządzenie wykonujące translację sygnałów z sieci Ethernet na sygnały komunikacji bezprzewodowej. Te z kolei wysyłane są do kart Wi-Fi zamontowanych w urządzeniach odbiorczych jak np. laptop. Sygnał zwrotny, który jest wysyłany z kart do access pointa również ulega translacji, lecz w tym wypadku już na impuls Ethernetowy. Punkt dostępowy posiada minimum jedno wejście RJ45, które służy do podłączenia np. routera, by sygnał był wysyłany bezprzewodowo. Urządzenie, to jest zazwyczaj montowane jako ostatnie w sieci szkieletowej. Niektóre access pointy mogą wysyłać i odbierać dane pomiędzy sobą co oznacza, iż można tworzyć sieci na długie odległości bez używania jakiegokolwiek okablowania. Służą również czasami jako wzmacniacz sygnału. Do zmiany zasięgu służą też demontowane anteny, które po wymianie na mocniejsze mogą zdecydowanie dalej wysyłać i odbierać dane. Pracuje w trybie infrastrukturalnym.

Router Wi-Fi – urządzenie wykorzystywane w sieciach bezprzewodowych, które chcą uzyskać dostęp do Internetu. Posiada port WAN umożliwiający podłączenie go do operatora ISP, dzięki czemu urządzenie, to może dobierać i przesyłać pakiety z prywatnej sieci do Internetu. Działa, podobnie jak zwykły router, jednakże dane są przesyłane radiowo pomiędzy urządzeniami końcowymi typu komputer. W zależności od rodzaju routera montowane są w nim również inne urządzenia jak np. modemy ADSL2+ do obsługi internetowej neostrady, serwery wydruków, czy też access pointy. Takie rozwiązania pozwalają na oszczędność pieniędzy i miejsca. Wiele urządzeń  z rodziny bezprzewodowych routerów posiada przełączniki wieloportowe, które umożliwiają komunikacje z przewodowymi sieciami Ethernetowymi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PeD4p4C MS

Please type the text above:

Więcej w Sieci i media bezprzewodowe., Sieci komputerowe
Media transmisyjne

Aby komputery w sieci mogły się komunikować z innymi komputerami muszą wysyłać swoje pakiety przez jakieś medium, które pełni rolę...

Zamknij